8. februára, v Medzinárodný deň modlitby a povedomia o obchodovaní s ľuďmi, kedy slávime liturgickú spomienku na sv. Bakhitu, sväticu zo Sudánu a patrónku zotročených, prebiehajú po celom svete modlitby za obete, ktoré tak ako sv. Bakhita zažili či stále prežívajú hrôzy otroctva. Na Slovensku podujatie organizuje Slovenská katolícka charita v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi. Tento rok pozývame veriacich k modlitbám vo svojich domovoch. Hoci stretnutie v chrámoch nie je možné, sila modlitby vie prekročiť hranice obmedzení a zjednotí nás i naše prosby na diaľku.
Obete obchodovania s ľuďmi nachádzame všade vo svete a výnimkou nie je ani Slovensko. Posledné údaje MV SR hovoria o 60 identifikovaných slovenských obetiach a 2 cudzincoch vykorisťovaných na území Slovenska. Až 16 obetí bolo maloletých, z nich najmladšie bolo len 5-mesačné dieťa. Skutočný počet obetí na Slovensku však môže byť niekoľkonásobne vyšší, pretože nie všetky obete sa podarí odhaliť. „Ide o druhý najvýnosnejší organizovaný zločin, ktorý sa zameriava najmä na ekonomicky slabšie skupiny. V roku 2019 vzrástol počet odhadovaných obetí z 27 miliónov na 40 miliónoch ľudí. Dôvodom je aj utečenecká kríza, pretože migranti sú extrémne zraniteľnou skupinou. Podobný dopad na počet obetí môže mať dnes pandémia”, hovorí Jana Irsiny, manažérka projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.
Slovenská katolícka charita je zapojená do iniciatívy európskych charít a ďalších kresťanských spoločenstiev bojujúcich za odstránenie všetkých foriem otroctva. Dnes spoločne upozorňujú, že pri všetkom úsilí o zvládnutie pandémie nesmieme zabudnúť na našich najslabších, ktorých z dôvodu prehlbujúcej sa chudoby a zhoršujúcej sa situácie čoraz viac ohrozuje aj riziko vykorisťovania.
Pandémia nám zabránila prežiť modlitby v atmosfére väčšieho spoločenstva v chráme, no umožní nám novým spôsobom vypočuť hlasy trpiacich v súkromí našich domovov a možno o čosi intenzívnejšie.
„Veriaci majú možnosť precítiť vlastné slová obetí, ktoré sa podarilo zachrániť a dostali novú šancu na život. Navyše, tohtoročné materiály k modlitbám umožňujú zapojiť do podujatia aj najmenších,“ informuje Jana Ursiny. „Pripravili sme obrázok africkej svätice na vymaľovanie pre nižšie ročníky a súťaž pre staršie deti, ktoré nakreslia vlastný obrázok sv. Bakhity. Do konca februára ho môžu zaslať na adresu Slovenská katolícka charita, Kapitulská 18, 811 01 Bratislava s označením zásielky ´sv. Bakhita´. Zo všetkých diel vyberieme 3 najpôsobivejšie a tie odmeníme malým darčekom z Afriky.“
Spoločná modlitba za obete obchodovania zaznie 8. februára vo vysielaní rádia Lumen o 19:00. Okrem toho sú jednotlivci, rodiny aj malé spoločenstvá pozvané aj následne sa zapojiť do modlitby za obete obchodovania prostredníctvom materiálu pripraveného na stránke Charity. So spoločenstvom Charity tak môžeme spoločne prosiť a modliť sa za životy zotročených, aj tých, ktorých sa podarilo vyslobodiť, aby našli silu na vieru a odpustenie.
Modlitebné materiály sú k dispozícii na stránke projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi
alebo požiadaním na e-mailovej adrese stoptrafficking@charita.sk.
Súčasťou tohtoročných materiálov k modlitbe za obete obchodovania s ľuďmi je aj súťaž pre deti na nakresnlenie portrétu svätice. Zistiť viac
MODLITBOVÝ MARATÓN S PÁPEŽOM FRANTIŠKOM
Obete, ktoré je potrebné zachrániť, môžu byť aj v našej blízkosti a na dohľad našich očí a pomoci. Spoločne môžeme usilovať o to, aby bol svet spravodlivejším miestom pre všetkých… O tom, že rozhodnutie je aj v našich rukách, prehovorí 8.2.2021 celosvetová iniciatíva, v ktorej vystúpi aj pápež František. Sledovať ho môžete na youtube:
Prvý modlitbový maratón zjednocujúci všetky katolícke organizácie bojujúce proti obchodovaniu s ľuďmi prebehne v priamom prenose od 10. do 17. hodiny na Youtube v piatich jazykoch. Pápež František vystúpi o 13:40.
Tohtoročnou témou modlitieb bude reflexia nad vládnucím ekonomickým modelom, v ktorom je ľudská dôstojnosť či ochrana životného prostredia potláčaná v prospech zisku jednotlivcov či konzumného života spoločnosti. Dominujúci ekonomický model je jednou z hlavných štrukturálnych príčin obchodovania s ľuďmi v globalizovanom svete. Zdroj: Vatican Newshttps://lnk.sk/mqax